Sıkça Sorulan Sorular/FAQ

S.1 – Ürün görselleri nasıl hazırlanıyor ?

C.1 – Sitemizde görmüş olduğunuz Plaklar size gönderilecek ürünün  kendisine aittir.Ürün üzerinden fotoğraf çekerek sisteme yükleme yapmaktayız.

S.2 – Kargo gönderimi hangi kargo ile gönderiliyor ?

C.2 – Kargolar Anlaşmalı Kargo şirketimiz YURTİÇİ Kargo ile gönderilir.

S.3 – Kargo ücreti ne kadar Ödeyeceğim ?

C.3 – Kargo Anlaşmamız ücretlendirmesi 6 TL ,8 TL ve 10 TL olmak üzere ücretlendirilir.

S.4 – Kargom ne zaman gönderilir ?

C.4 – Tüm siparişleriniz de Kargonuz 1 ile 3 İş günü içerisinde Kargoya teslim edilir.Kargo şirketi sistemi otomatik olarak SMS olarak takip numarasını telefonunuza gönderir.

S.5 – Kargo sorunlu gelirse ne yapmamız gerekiyor ? ( Yanlış ürün ,Kırık,Çatlak ve Ambalajı açılmış vb.)

C.5 – Kargo görevlisinden Hasar Tespit Tutanağı  yada  Durum Tespit Tutanağı tutmasını isteyin ve kargoyu teslim almayın. Tutanak ile birlikte iadesini isteyin. Aksi durumda herhangi bir talep kabul edilmeyecektir.Tüm tutanaklarda kargo görevlisinin İmzası bulunmak zorundadır.

S.6 Satıştaki plaklarınızın kondisyon sınıflandırmasını neye göre yapıyorsunuz. Genel bir bilgi alabilir miyim ?

C.6 – PLAKLARIN KONDİSYON DERECELENDİRME KRİTERLERİ :

Sealed or Still Sealed (SS) / Ambalajında.

Orjinal fabrika ambalajı hiçbir şekilde açılmamış plaklar için kullanılır.

Mint (M)- 10/10 Hiç kullanılmamış.

Ambalajlı bir plaktan tek farkı ambalajının açılmış olması yada zaten üretildikten sonra halihazırda ambalajlanmamış olması durumunda verilen değerdir. Plak hiç çalınmamıştır. Diğer bir deyişle iğne değmemiş plaklardır.

Near Mint (NM)- 9/10 Çok itinalı kullanılmış

Ambalajı açılmış fakat kapak, iç zarf ve plak en ufak bir deformasyon geçirmemiştir. Plak çok az çalınmıştır. Dikkatli incelendiğinde dahi üzerinde en ufak bir çizik veya deformasyon görülmez.

Excellent (EX) -8/10 – Mükemmel

Plak kapağı ve iç zarfı tertemizdir. Kapakta çok küçük etiket izi görülebilir. Plak az ve temiz iğnelerle çalınmış ve dinlenmiştir. Plak üzerinde dikkatli bakıldığında birkaç yüzeysel çizik veya aşınmışlık gözlemlenebilir ama plağın ses kalitesinde hiçbir bozulma veya rahatsız edici bir durum yoktur. Kısaca EX ifadesini gördüğünüz bir plak ikinci el plak olduğunu belli eden plak demektir.

Very Good Plus (VG+)-7,5 /10  İyi Durumda

Plak kapağı ve iç zarfı temizcedir. Sırtında ve kapakta hafif aşınma olabilir. Etiket izi ve küçük kalem işaretleri görülebilir. Plakta yüzeysel çizik ve lekeler gözlemlenebilir. Ama bu çizikler derin değildir. Herhangi bir takılma ve atlamaya sebep olmaz. Yani NM (Near Mint) plağa oranla 2 kat daha fazla dinlenmiş bir plaktır. Albümün bazı yerlerinde dip ses duyabilme ihtimaliniz olabilir.

Very Good (VG)- 7/10  Vasat

Plak kapağında yer yer deformasyonlar vardır. Bu deformasyonlar aşınma, kalem işaretleri, etiket soyulmaları ve sırtında ufak açılmalar şeklinde olabilir. Orijinal iç zarfı kaybolmuş olabilir. Kapakta plak izi çıkmıştır (Ring Wear). Plak hoyratça dinlenmiş veya muhafaza edilmiştir. Yoğun dip ses duyabilirsiniz. Hafif iğne ağırlıklarında kimi derin çiziklerde az da olsa atlama olması muhtemeldir. Plağın yüzeyi solgun ve matlaşmıştır

Good (G)- 6 /10  Kötü

Kapağın sırt ve yapraklarında yer yer yırtık ve açılmalar mevcuttur. Plak kapağı nem almış ve renk atmıştır. Açılır kapak birbirine yapışmış olabilir. Çok kötü soyulmalar görülebilir. Orijinal iç zarfı yoktur ya da yırtıktır. Plakta çok derin çizik ve lekeler mevcuttur. Plak aşınmıştır, solgun ve mattır. Çalınma esnasında çoğu yerde atlama ve takılma yaşanır. Bu tarz plakları alma nedeniniz ancak “nadir olması” durumunda anlam bulabilir. Aksi takdirde plağı çalarken keyif almayı beklemek iyimserlik olur.

Poor / Fair / Generic / Çok kötü durumda…

Plak kapağı yırtık ve eksiktir. Hatta plak kapağı yoktur. Plak çalınamayacak derecede belirgin derin çizik vardır veya kırıktır. Göbek aşınmış okunamaz durumdadır. Plak tam matlaşmış ve aşınmıştır. Plağın çalınması özellikle pikabın iğnesine zarar verir. Mümkünse bu tarz plakların alınmaması veya satılmaması gerekir.